„Žalgiris“ 1999-ųjų Čempionų lygoje: armėniška kaitra, arbūzai ir „Dynamo“ superžvaigždės Visos

 

Antradienį Vilniaus „Žalgirio“ futbolininkai pradės 8-ąjį savo pasirodymą UEFA Čempionų lygos atrankos varžybose.

Ta proga kviečiame nusikelti į 1999-2000 m. sezono Čempionų lygos atranką. Tai buvo pirmasis žalgiriečių pasirodymas naujo formato Čempionų lygos turnyre. Savo mintimis pasidalino tuo metu „Žalgiryje“ žaidęs Žydrūnas Grudzinskas.

 

Ararato papėdėje

Pirmojo Čempionų lygos atrankos etapo burtai 1999-ųjų vasarą „Žalgirį“ suvedė su Armėnijos čempionais Ararato „Cement“.

Pirmosiose rungtynėse Vilniuje žalgiriečiai dominavo, tačiau iškovojo nelengvą pergalę rezultatu 2:0. Po įvartį abiejų kėlinių pabaigose pelnė broliai Igoris ir Artūras Steško.

„Žalgirio“ – „Cement“ rungtynių akimirka.

Po savaitės laukė atsakomasis mūšis Jerevene, o Lietuvos čempionų treneris Kęstutis Latoža prieš išvyką pareiškė: „Mūsų laukia pragaras“.

Liepos viduryje „Žalgirio“ delegaciją Armėnijos sostinė iš tiesų sutiko pragarišku karščiu: dieną termometro stulpelis pakildavo net iki 40 laipsnių padalos, atvėsdavo tik vakare.

„Mes labiau jaudinomės dėl karščio, o ne dėl „Cement“ komandos meistriškumo. Manėme, kad tokioje kaitroje dviejų įvarčių persvaros gali nepakakti, – kalbėdamas su VRFS prisiminė Ž. Grudzinskas. – Gyvenome viešbutyje be kondicionieriaus sunkiai pakeliamomis sąlygomis. Pro langą matai Ararato kalną – gražu, bet ne tai galvoje. Miegoti buvo sunkiai įmanoma. Vandeniu drėkinome paklodes, ant savęs klojome šlapius rankšluosčius, kad tik tą kaitrą sumažintume. Buvo reikalų...“

Reikalų padaugėjo ir po to, kai dalis žalgiriečių prisiragavo armėniškų arbūzų ir dėl to turėjo varstyti tualeto duris.

Bet rungtynių dieną Lietuvos čempionai susiėmė save į rankas ir ant saulės išdegintos „Razdan“ stadiono vejos žengė rimtai nusiteikę.

Žurnalo „Sporto veidas“ redaktorius Bronius Čekanauskas Jerevane surengė improvizuotą vietos žurnalistų apklausą ir padarė išvadą apie armėniško futbolo ydą – anksti praleidusios įvartį, to krašto komandos nuleidžia rankas ir praranda motyvaciją.

Kaip į vandenį žiūrėjo. 7 min. Sergejaus Novikovo tikslus tolimas šūvis atvėsino visą „Cement“ futbolininkų entuziazmą ir taip pat nuramino žalgiriečius – Armėnijos čempionams reikėjo net 4 įvarčių, o tokia užduotis atrodė sunkiai įmanoma.

„Mūsų tikslas buvo pirmiausiai apsiginti ir kaip nors įkrapštyti įvartį patiems. Įmušėme anksti ir armėnų žaidime prasidėjo „bardakas“. Jie pradėjo žaisti avantiūristiškai, o mes juos baudėme“, – sakė Ž. Grudzinskas.

31 min. po individualaus prasiveržimo rezultatą padvigubino Andrius Jokšas, o 65 min. po kampinio pasižymėjo Nerijus Vasiliauskas ir „Žalgiris“ užtikrintai triumfavo 3:0.

 

Ragais ir nagais

Antrame atrankos etape žalgiriečių laukė kur kas galingesnis varžovas – Kyjivo „Dynamo“.

1998-1999 m. sezoną Valerijaus Lobanovskio komanda Čempionų lygoje nužygiavo iki pusfinalio, kur dramatiškai pralaimėjo Miuncheno „Bayern“ (3:3 ir 0:1). Po to sezono su „Dynamo“ atsisveikino ir į „Milan“ išvyko Andrijus Ševčenka, bet kiti lyderiai Kyjive liko. Tada „Dynamo“ gretose pirmaisiais smuikais griežė Sergijus Rebrovas, Kacha Kaladze, Maksimas Šatskichas, Oleksandras Šovkovskis ir kiti. Netrukus S. Rebrovas patraukė į Londono „Tottenham“, o K. Kaladze – į „Milan“.

Kacha Kaladze, uefa.com nuotrauka.

„Žalgiris“ prieš tokio kalibro varžovus šansų neturėjo. Kijeve pralaimėta 0:2 (M. Šatskicho dublis), o Vilniuje nusileista 0:1 (pasižymėjo S. Rebrovas).

„Mes kabinomės ragais ir nagais, bet meistriškumo skirtumas buvo akivaizdus. Pamenu gražų S. Rebrovo prašymą per rungtynes: vaikinai, nedaužykite per kojas, rytoj į peržiūrą Anglijoje išvažiuoju“, – atskleidė Ž. Grudzinskas.

Jam įspūdį paliko aplankyta „Dynamo“ klubo to meto bazė: „Jau tada jie po treniruotės savo futbolininkams atlikdavo moderniausius tyrimus nuosavoje laboratorijoje. Aprodė mums bazę, pagalbines patalpas, laboratoriją, kuri kainavo 8 mln. dolerių. Tik palinksėjome galvomis ir tiek.“

Gynėjui įstrigo ir susidūrimas futbolo aikštėje su „Dynamo“ atstovavusia Sakartvelo futbolo žvaigžde K. Kaladze.

„Atrodo, kad pabėgau nuo jo, apsidairiau, kam perdavimą duoti – tik bum, ir neturiu kamuolio. Vėliau komandos draugai pasakojo: „Pasimetei kamuolį į priekį, padarei vieną lietimą, pakėlei galvą, o tuo metu ateina K. Kaladze įjungęs didžiausią greitį – galvojome sulaužys tave“, – juokėsi Ž. Grudzinskas. – Kai tokio lygio žaidėjai išvažiuoja į „Milan“ ar „Tottenham“, supranti, kad šansų prieš kijeviečius neturėjome.“

 

Paslaptingi varžovai

Šiemet Čempionų lygos atrankos burtai „Žalgirį“ suvedė su Kosovo čempionais Suharekos „Ballkani“. Pirmosios rungtynės rytoj įvyks Prištinoje, atsakomoji dvikova po savaitės (liepos 12 d.) bus žaidžiama Vilniuje.

„Ballkani“ atrodo paslaptingas varžovas, bent jau viešojoje erdvėje informacijos apie naujuosius Kosovo čempionus nėra labai daug. „Ballkani“ tai bus oficialus debiutas UEFA klubų varžybose.

„Pirminis įspūdis – tai techniška komanda, mokanti ir mėgstanti žaisti su kamuoliu. Faktas, kad jie nukarūnavo „Prishtina“ klubą Kosovo pirmenybėse, o artimiausius konkurentus aplenkė 12 taškų, pasako daug. Entuziazmo ir energijos „Ballkani“ gretose yra daug, tačiau „Žalgirio“ pliusas tas, kad turi daug patyrusių vilkų, vyresnių žaidėjų, kurie jau žaidę tokio lygio mačuose ir žino, kaip elgtis tam tikrose situacijose. Neabejoju, kad bus labai sunkios dvejos rungtynės, tačiau tikiuosi mūsiškių pergalės“, – svarstė Ž. Grudzinskas.

Sėkmės atveju antrame Čempionų lygos atrankos etape „Žalgiris“ kovotų prieš „Malmo“ (Švedija) ir „Vikingur“ (Islandija) mačo laimėtojus.

Vilmantas Remeika