VRFS futsal I lygos sezono desertas – auksinis mūšis Visos

 

Sezono kulminacija arba vyšnia ant torto – trečiadienio vakarą paaiškės 2022/2023 metų VRFS salės futbolo I lygos nugalėtojai.

18 turų nepakako čempionams išaiškinti – tiek Setaltas, tiek Aktas surinko po 46 taškus. Abi komandos fiksavo ir panašų įvarčių santykį (97:42 ir 98:48). Tarpusavio dvikovose abu kartus nugalėjo Setaltas, bet dviem dėl titulo kovojančioms komandoms surinkus vienodą taškų skaičių, aktyvuojamos auksinės rungtynės. Tai antras toks atvejis mūsų futsal I lygos varžybų istorijoje.

 

FK Setaltas – FK Aktas
Trečiadienis, 20:30, VIKO (buvusi LEU) sporto salė.
Teisėjai – J. Paškovskis, R. Cviklinskis ir I. Kaprašovas.

 

Akis į akį

Setalto ir Akto salės futbolo komandų rungtynės VRFS sistemoje fiksuojamos nuo 2015-2016 metų.

Per šiuos 7 sezonus abi ekipos susitiko 9 kartus. Setaltas nugalėjo 5 sykius, Aktas – 3, dar 1 susitikimas pasibaigė lygiosiomis. Įvarčių santykis – 40:35 – Setalto pusėje.

Lygiai prieš metus abi komandos kovojo Vilniaus futsal taurės finale. Aktas panaikino minimalų atsilikimą ir iškovojo trofėjų įveikdamas varžovus po pratęsimo 3:1. Trečią įvartį nugalėtojams tuomet pelnė Paulius Obolevičius, dabar sėkmingai žaidžiantis Setalte.

Šį sezoną I lygoje abu sykius pranašesni buvo Setalto žaidėjai.

Sausio 19 dieną LEU sporto salėje šeimininkų teisėmis žaidęs Aktas pralaimėjo varžovams 2:4. Nors varžovai vienodo pajėgumo, Akto treneris Tadas Diržininkas tą kartą atvirai konstatavo, kad jo komanda oponentams pirmiausiai nusileido troškimu laimėti ir atsidavimu. Geniai pradėjo rungtynes vangiau, lyg dairydamiesi, ką pasiūlys varžovai. O jiems trypčiojant, varžovai ramiai susimušė keletą įvarčių ir valdė rungtynes. Aktas pradėjo žaisti tik atsilikdamas trimis įvarčiais, tačiau buvo stipriai per vėlu.

Labai panašus scenarijus pasikartojo kovo 22 dieną per dvikovą Širvintų sporto centro salėje, kai Setaltas šventė pergalę 4:1. Pirmieji įmušę, jie vėl galėjo kontroliuoti rungtynes, o toks žaidimas vedančiųjų vaidmenyje jiems – priimtiniausias. Aktas nervinosi, skubėdavo, prarasdavo kamuolius bei už tai gaudavo pavojingas kontratakas. Prieš dvi savaites Setaltas pasinaudojo ir aukštesniu meistriškumu – pasirinko atsargesnę taktiką „antru numeriu“, iškentė, išlaukė ir išnaudojo savalaikes progas. Nėra labai efektinga, bet efektyviai suveikusi taktika.

 

Forma

Į sezono finišą su aiškiai geresne sportine forma atėjo Setaltas. Jo vadovas skundėsi, kad komandoje stipriai atsiliepia nuovargis. Tačiau vis tiek sugebama išspausti maksimumą – pridėjus techninę pergalę prieš Internationalą, Setalto laimėjimų skaičius lygoje ir taurėje yra pasiekęs 10 iš eilės. Reikėtų dar 2: pergalė trečiadienį prieš Aktą ir po savaitės taurės finale prieš Terą leistų jiems sezoną baigti su istoriniu dubliu. Geriausi Setalto futsalo komandos pasiekimai buvo praėjusį sezoną: 2-oji vieta I lygoje ir finalas Vilniaus taurėje.

Aktas iki pralaimėjimo Širvintose buvo surinkęs 8 pergalių lygoje seriją. Tiesa, toje atkarpoje pasitaikė šaukštas deguto – pralaimėjimas Internationalui taurės ketvirtfinalyje. VRFS I lygoje Aktas taip pat nėra tapęs čempionais (bei vicečempionais). Todėl trečiadienį kažkuriai iš komandų pergalė bus istorinė.

 

Praeities intrigos

VRFS futsal I lygoje auksinių rungtynių jau buvo prireikę 2018-2019 m. To sezono pabaigoje Kaišiadorių Baltai pavijo VGTU-Inžineriją ir po 18 turų abi komandos taip pat surinko vienodą taškų kiekį.

Auksinės rungtynės įvyko VGTU sporto salėje, o ten karaliavo Baltai. Kaišiadorių komanda jau pirmame kėlinyje pasiuntė varžovus į nokdauną 6:1 ir auksines rungtynes laimėjo 6:3.

Dar po metų VGTU-Inžinerija pagaliau iškovojo trokštamą titulą, dėl pandemijos užsitęsusio sezono galutinėje rikiuotėje vos 1 tašku aplenkusi Spartaką.

Du kartus po sezono komandas skyrė 3 taškai. 2016-2017 m. VDA Futsal tokia persvara aplenkė minėtą VGTU-Inžineriją, o 2015-2016 m. Vilniaus kolegija irgi 3 taškais pranoko Gelsaugą.

 

Vertinimai iš vidaus: Aktas

Žiemos sezonas buvo ilgas – futsalo kovos startavo lapkričio viduryje. Įpusėjus penktam turnyro mėnesiui vis sunkiau išlaikyti koncentraciją ir aplanko pragmatiškos mintys apie už durų laukiantį lauko sezoną.

„Ypatingo pasiruošimo nėra. Daugelis iš mūsų jau gyvena lauko futbolu, tad pats laikas ir salės futbolo reikalus pabaigti. Šita emocija komandos viduje labai stipriai juntama, – sakė Akto senbuvis Tomašas Labulis. – Norėtume čempioniškos pabaigos, bet jau du kartus nuo Setalto skaudžiai gavome. Atsirado trečias šansas, galbūt jis ir nemeluos trečiadienį. Gerai, kad bent organizatoriai finalinio susitikimo nenukėlė po Velykų. Berods, toks prašymas iš varžovų buvo. Kad ir kokia sudėtimi susirinksime, dėl titulo dar pakovosime.“

Akto pasiruošimas finalui – niekuo neišsiskiriantis nuo ankstesnių rungtynių. Viena kita treniruotė, pasitarimas ir – viskas.

„Manau, kad I lygos pavadinimas yra labiau pretenzingas ir įpareigojantis, nei tikrasis mūsų klubo statusas. Kaip bežiūrėsi, mes esame mėgėjai, – priminė Akto treneris Tadas Diržininkas. – Epizodiškas treniruotes darėme visada, tas leido kažkiek susižaisti.“

Vertindamas anksčiau patirtus du pralaimėjimus tarpusavio mačuose, jis sakė: „Norime revanšo, bet reikia suprasti, kad Setaltas moka žaisti prieš mus ir tam vėl ruošiasi – nėra jokių abejonių. Aš manau, kad Setalto komandos meistriškumas yra šiek tiek aukštesnis. Jie moka solidžiau elgtis kai kuriose svarbiose žaidimo situacijose, o tos detalės ir lemia rezultatą. Patyrę jų žaidėjai gal nėra greičiausi, bet susigaudo situacijose ir neperskuba be reikalo. Mes atakuojančių žaidėjų turime daug, bet realizacija labai jau prasta. Per du mačus Setaltui įmušėme tris kartus. Per mažai. Su tiek gali tik prieš VDA laimėti, nes nuo jų sugebėjome apsiginti. O Setaltui reikia mušti keturis ar penkis.“

Trečiadienio finalui Aktas buria daugmaž pagrindinę sudėtį. Trūks tik Simono Stankevičiaus, jau pasinėrusio į didžiojo futbolo batalijas. Kiti žaidėjai žada susirinkti.

„Sudėtis bus optimali. Apskritai šį sezoną nereikėjo eikvoti energijos bandant surinkti žaidėjus į rungtynes, nes visų lankomumas buvo geras, – pasidžiaugė T. Diržininkas. – Komanda susirinks, o rezultatas priklausys nuo to, kokia diena žaidėjams bus. Man įstrigo mūsų Andžiko pastaba, kad kai įmušame įvartį – visiems viskas atrodo savaime suprantama. Kai įmuša Setaltas – jie džiaugiasi, rodo emocijas. Taip ir turi būti. Bet tų emocijų taip paprastai neįskiepysi, reikia kovoti visada. Trečiadienį daug lems detalės, kad ir tokios, kaip standartų įžaidimas. Manau, kad būsime pasirengę. O kaip žaisime – neatsakysiu. Rungtynės parodys.“

 

Vertinimai iš vidaus: Setaltas

Susikaupimas ir pasiryžimas trečią kartą nugalėti Aktą vyrauja Setalto komandos stovykloje.

Kai pagrindinį varžovą nugali du kartus, tačiau surenki su juo vienodai taškų, tenka „ieškoti“ neplanuotai prarastų taškų. Setalto pralaimėjimas prieš VDA pirmame rate (1:3) atrodytų logiškas, tačiau pralaimėjimą Novovileiskui (6:7) ar lygiąsias Pabradėje (6:6) jau sunkiau racionaliai paaiškinti.

„Aš dar prieš čempionatą visiems sakiau, kad pirmi bus tie, kurie nepraras taškų žaisdami ne su Top-3 komandomis. Mes, deja, praradome taškus Pabradėje, pralaimėjome Novovileiskui. Tačiau abu kartus aplošėme Spartaką, TECH, Aktą ir kartą – VDA. Taigi, su penketo komandomis surinkome 21 tašką iš 24 ir esame verti būti, kur esame, – skaičiavo Setalto lyderis Gediminas Skrockas. – O trečiadienį sezono finišas. Kas turės daugiau šalto proto, tas ir nugalės. Šaltų nervų ne visada užtekdavo sezone. Pabradėje prie rezultato 6:5 likus 2 minutėms neįmušėme baudinio, o paskutinę minutę praleidome patys. Va ir nuplaukė du taškai.“

„Pabradė buvo ir yra gera pamoka. Neįmušėme baudinio, neuždarėme rungtynių ir prasileidome patys. Tie taškai kainavo brangiai. Dabar niekas nekalbėtų apie auksines rungtynes, jei ne ta pamoka“, – antrino Setalto vadova ir treneris Dmitrijus Timko.

Aktas susitaikė su tuo, kad aukso sieks be Simono Stankevičiaus paslaugų. Setalto praradimas dar didesnis – jiems nepadės išvykęs Edvinas Mučinis.

„Tai labai didelis minusas mums. Mes norėjome auksines rungtynes žaisti kitą savaitę, kai čempionatas būtų oficialiai pasibaigęs. Bet VRFS priėmė tokį sprendimą, todėl žaisime dabar. Ruošiamės, viskas gerai. Traumų neturime, yra ir susikaupimas, ir motyvacija“, – teigė Setalto vadovas.

Pavasariop D. Timko dažnai užsimindavo apie pasireiškiantį nuovargį, tie patys iššūkiai aktualūs ir šiandien: „Prie viso to prisidėjo ir startavęs MFL sezonas su supertaure. Didelė dalis mūsų komandos ten žaidė savaitgalį. Taigi, papildomos rungtynės neįeina į mūsų grafiką. Bet ir varžovams turbūt yra panašių problemų. Laukia sezono svarbiausias mačas, dėl jo ir dirbame.“

Ar įmanoma Setaltui tris kartus per tris mėnesius nugalėti Akto komandą?

„Du kartus jau laimėjome, tai tikiuosi, laimėsime ir trečią. Bet negali būti jokio atsipalaidavimo. Prisimename, kaip pernai jiems pralaimėjome taurės finale, nors daug kas laikė mus favoritais. Apskritai šis sezonas I lygoje buvo gero lygio ir konkurencingas. Išskyrus porą lengvesnių pergalių prieš Novovileiską ar Internationalą – su visais tekdavo labai rimtai kovoti. Prieš Aktą laimėjome 4:1 ir 4:2, bet abejos rungtynės buvo tokios, kad negalėjai minutei atsipalaiduoti. Kaip žinome, prieš mus buvo vieninteliai jų pralaimėjimai, tai parodo jų pajėgumą. Jaučiame Aktui pagarbą ir neketiname nuvertinti, bet būsime pasiryžę laimėti“, – reziumavo D. Timko.