Laukiniai Vilniaus futbolo 2000-ieji Visos

 

Šiandien sunku patikėti, bet prieš du dešimtmečius mėgėjų futbolas Vilniuje buvo persmelktas kriminalo. 2004 metų spalį per tuometinės Vilniaus apskrities futbolo federacijos (VAFF) rungtynes tarp „Svajotojo“ ir „Polonijos“ kliuvo teisėjui Zigmuntui Markovskiui.

Rungtynėse Dilgynės stadione, kurias „Svajotojas“ pralaimėjo 0:3, Z. Markovskis parodė raudoną kortelę šeimininkų žaidėjui Gintarui Klišiui. Įtūžęs vienas „Svajotojo“ rėmėjų ėmė Z. Markovskį vaikytis po aikštę. Arbitrą nuo didesnių nemalonumų išgelbėjo „Polonijos“ žaidėjai.

Sutapimas, kad šių rungtynių akimirkas fiksavo „Lietuvos ryto“ priedo „Sostinė“ fotografas V. Kapočius, tad akimirka netrukus pateko į nacionalinę spaudą.

Štai ištrauka iš to laiko „Lietuvos ryto“ publikacijos: „Vilniaus apskrities pirmenybėse agresyvumu pagarsėjo kelios komandos, bet labiausiai – romantiškai besivadinantis „Sostinės svajotojas“. Šios ekipos žaidėjai ir sirgaliai per mačus nei teisėjams, nei varžovams negaili žodžių, kurių tikrai išmokstama ne iš mamos. Per vieną dvikovą čempionato rengėjui Romualdui Juškai užstojus sirgalių atakuojamą teisėją, „Svajotojo“ sirgaliai pasiūlė užtarėją pavėžėti į mišką. Tikriausiai ne grybų rinkti.“

VAFF prezidentas Ritas Vaiginas tuomet pripažino, kad „Svajotojas“ – problemiška komanda, o teisėjai bijo dirbti jų rungtynėse.

„Į rungtynes – kaip į pokylį. „Sostinės svajotojo“ gerbėjai į rungtynes susirenka ne tiktai pažiūrėti futbolo, bet ir pasilinksminti. Greta aikščių būna išlankstomi staliukai, ant kurių tuoj pat atsiranda degtinės pilnos stiklinės ir užkandžių: duonos, šprotų, raugintų agurkų“, – rašė „Lietuvos rytas“.

Po šio incidento svajotojams iki sezono pabaigos buvo uždrausta žaisti Dilgynės stadione. O per kitas rungtynes su „Lietuvos pašto“ ekipa Panerio stadione tvarką palaikė policijos pareigūnai.

Reikia pasakyti, kad tais metais VAFF pirmenybėse buvo nemažai netvarkos. Sumaištį kėlė ne tik agresyvios komandos ar jų gerbėjai, bet ir kai kurie teisėjai. Komandų teigimu, arbitrų blaivumas kartais keldavo abejonių.

Neapsikentę tokio „bardako“ iš VAFF 2004 m. pasitraukė „Prelegentai“, vėliau jų pavyzdžiu pasekė ir kelios kitos komandos. Tai po metų paskatino Sekmadienio futbolo lygos įkūrimą.