Grįžta teisėjų reitingavimas, nesportiškam elgesiui – nulinė tolerancija Visos

 

Pusantros savaitės liko iki 2021 metų VRFS III lygos sezono pradžios. Šiemet pirmenybėse dalyvaus 14 komandų. Jos sužais 124 rungtynes – 23 proc. daugiau nei pernai (95) – tad padidės ir teisėjų darbo krūvis.

Apie arbitrų pasiruošimą jubiliejinėms, 10-osioms III lygos pirmenybėms kalbėjomės su VRFS vyr. teisėju Laurynu Aržuolaičiu.

– Komandos pasirengimą sezonui įsibėgėjo. Ar bus pasirengę teisėjai, ar neigiamai neatsilieps pastaruoju metu ženkliai sumažėjusi darbo apimtis, nulemta karantino ribojimų?

– Vilnius visada turėjo daugiausiai futbolo teisėjų, kurie dirba ne tik mėgėjų futbole, bet ir A, I, II lygose bei jaunių varžybose. Didžioji mūsų teisėjų dalis teisėjauja ir respublikinėse varžybose, todėl lankė fizinio pasirengimo kursus bei seminarus, laikė normatyvus ir problemų neturėtų kilti. Tik mūsų vyresniems arbitrams gali pasijusti praktikos stygius, bet jiems rengsime reguliarius seminarus.

– Futbolas vis dar konservatyvus žaidimas, tad naujovių teisėjavimo sektoriuje tikėtis turbūt neverta?

– Naujovių atsiradimą sunkina ir techninės galimybės. Akivaizdu, kad dar negalime kalbėti apie VAR ar Erelio akies technologijas, kol jų net nėra A lygoje.

Tačiau noriu pažymėti, kad aukštesniame lygyje dirbantys teisėjai į III lygą atsineša vis daugiau bazinių technologijų. Kalba eina apie radijo ryšį tarp teisėjų rungtynių metu ir specialias asistentų elektronines vėliavėles. Šios priemonės 2021 m. bus naudojamas dar dažniau.

Elektroninių vėliavėlių „beeperių“ veikimo principas elementarus – jos turi specialų mygtuką, kurio paspaudimu siunčiamas vibracinis signalas aikštės teisėjui į specialų daviklį, taip siekiant informuoti apie taisyklių pažeidimą.

– O kam tokie išmanieji „beeperiai“, jei yra radijo ryšys?

– Geras klausimas, kuris užduodamas labai dažnai. Net aukščiausio lygio teisėjai ne visuomet ant rankos prisitvirtina daviklį, priimantį elektroninių vėliavėlių signalą, jie pasikliauna tik radijo ryšiu. Tačiau net geriausia technika gali sugesti, išsikrauti, kartais radijo ryšys gali sutrikti dėl stadiono konstrukcijos ypatumų ar jo lokacijos. Todėl tokių technologojų dubliavimas nėra jokia problema – veikiau privalumas.

– Kokius svarbiausius teisėjų darbo akcentus dėliosite prieš šį sezoną?

– Kaip ir anksčiau, pagrindinį dėmesį skirsime nesportiškiems dalykams. Laikausi nuostatos, kad mėgėjų futbole galima teisėjui atleisti neteisingą sudėtingo epizodo traktavimą, klaidą, bet jokiu būdu negalima pateisinti nesportiško elgesio ignoravimo. Kalbame apie smurtą, ginčus ir keiksmus, demonstratyvias apeliacijas, rasizmą, chuliganišką elgesį. Tokiems veiksmams taikysime nulinę tolerancijos ribą.

– Anksčiau komandų vadovai turėjo galimybę reitinguoti teisėjų darbą. Ar sugrįšite prie šios praktikos?

– Kažkada aktyvi buvusi tradicija išblėso paskutiniais sezonais, bet planuojame ją atgaivinti. Komandų vadovai po savo rungtynių vėl galės vertinti teisėjų pasirodymą. Geriausiai reitinguotą ar reitinguotus žadame paskatinti simboline dovanėle.

– Visgi šis reitingavimas turi dvi medalio puses. Padeda susidaryti bendrą įvaizdį apie teisėjo darbo kokybę, tačiau neįmanoma išvengti emocinio faktoriaus, kai vertinimas pateikiamas „ant karštųjų“ iš karto po rungtynių.

– Sutinku, kad tai yra subjektyvokas reikalas, nes vertinantiems reikia gero taisyklių niuansų išmanymo, be to, po pralaimėjimo kartais neigiamas emocinis fonas nustelbia racionalų mąstymą. Todėl reitingavimu nebus aklai pasitikima. Antra vertus, jei teisėjas X nuolat gaus prastus vertinimus, tai kils ir aiški išvada apie teisėjo X kompetenciją.

Tačiau reikia pažymėti, kad net jei sulaukdavome neigiamų teisėjų įvertinimų, dažnu atveju jie buvo ne dėl kvalifikacijos klausimo ar taisyklių išmanymo, o dėl bendravimo ir elgesio su žaidėjais. Aukštesniame lygyje dirbantys teisėjai turi kompetencijos, bet mėgėjų varžybose kartais elgėsi pernelyg arogantiškai, todėl norime išvengti tokių situacijų ir pasiekti daugiau abipusės pagarbos bei pasitikėjimo.

– Kada komandos galės susipažinti su tvarkaraščiu?

– Tikiuosi, kad jau iki ateinančio savaitgalio turėsime tvarkaraščio projektą ir komandos likus savaitei iki sezono pradžios galės viską planuotis. Derinimas atima nemažai laiko, nes Senvagės ir Pilaitės stadionus rezervuoja nemažai komandų.

– Ko palinkėsite komandoms?

– Dirbti dėl bendro tikslo. Juk visi sėdime vienoje valtyje ir turime būti suinteresuoti, jog ši pramoga teiktų abipusį malonumą. Kad ir teisėjai, ir žaidėjai po rungtynių jaustų pozityvias emocijas.