1 turas: sprigtas čempionams ir skirtingos debiutantų patirtys Visos

„Mums reikia laiko“, – dažnos komandos komentaras po VRFS III lygos starto. Ko jau ko, bet laiko mes turime – iki sezono pabaigos lieka dar 17 turų. Bet kuo daugiau pavyks išplėšti taškų dabar, tuo lengviau bus rudenį kovojant dėl pozicijų.

Pirmojo turo akcentai:

* Efektinga AFK pergalė prieš čempionus

* Klaustukų palikęs Žalgirio U-19 startas

* Solidus ir masiškas Top Kickers debiutas

Granitas – AFK 1:2 (1:1)
Senvagės stadionas. Teisėjas – K. Guobys
4' Benediktas Butler 0:1
24' Volodymyr Chimarenko 1:1
67' Augustas Trinkūnas (iš 11 m) 1:2

Sezono atidarymo rungtynės pavyko. Jos buvo gero lygio ir labai įdomios. Futbolas atviras, o kamuolys nuo pat rungtynių pradžios neužsibuvo aikštės viduryje. Daug abipusių progų, virpstų ir skersinių. Žodžių junginys „pavasarinis futbolas“ paprastai turi neigiamą konotaciją, tačiau šį kartą abi komandos žaidė išsiilgusios futbolo gryname ore. Fanų stadione buvo ir nemažai žiūrovų – prieš prasidedant savaitgaliui aplink aikštę išsibarstę saujelės futbolo mylėtojų simbolizavo, kad čia bus futbolas

Pirmąjį sezono įvartį pelnė AFK žaidėjas Benediktas Butler, jau 4 min. po Augusto Trinkūno perdavimo smūgiu galva suradęs kamuoliui kelią į vartus. Granitas išlygino rezultatą po 20 minučių, tačiau AFK entuziazmo tai nemalšino. Jie žaidė veržliai ir pirmai progai pasitaikius  virindavo į priekį.

Be to, kovojo drąsiai ir agresyviai. Pagarba Granito lyderiams buvo tik iki tam tikros ribos: neleido jiems įsismarkuoti ir sukti žaidimo, o jei anie įsibėgėdavo – stabdydavo smulkiomis (ir ne tik) pražangomis.

„Buvo klausimas, kaip atrodysime kokybine prasme po vienintelių draugiškų rungtynių. Bet gavosi neblogai. Be įmuštų įvarčių, dar du ar tris kartus pataikėme į vartų konstrukcijas, – komentavo AFK vadovas Darius Navikas. – Tikrai buvome vertesni pergalės. Labai smagu žinant, kad Granitas šiemet dar labiau pasistiprinęs.“

Nežinia, ar dažni AFK išpuoliai galėjo nustebinti Granitą, bet tie prasiveržimai, ieškojimai tęsėsi visų rungtynių metu ir antro kėlinio viduryje buvo vainikuoti 11 m baudiniu, kuris, pasirodo, tapo lemtingu. O realizavo jį A. Trinkūnas.

Pabaigoje Granitas surengė varžovų vartų šturmą. Į jį jungėsi ir vartininkas, bet šturmas buvo labiau procesinis, neatnešęs apčiuopiamos naudos, nes AFK labai užtikrintai ir be panikos apsigynė bei išsaugojo pergalingą rezultatą.

Kad varžovai gerai padirbėjo, pripažino ir Granito treneris Pavelas Svirskij: „Geros rungtynės ir geras jų tempas. AFK buvo geresni, nes galbūt turėjo daugiau noro ir jėgų. Jie atrodė greitesni ir lengviau visas rungtynes išbėgiojo. AFK mums parodė, kad turime pasitempti. Bet nedarome tragedijos. Žaidėme gerai ir kartais nutinka tokių pralaimėjimų. Su komanda rūbinėje kalbėjome, kad panikuoti nereikia, nes žaidimo prasme viskas neblogai.“

Prisiminus, kaip AFK startavo pernai (2:8 su Navigatoriais), tai jiems turėtų suteikti didelį emocinį ir pasitikėjimo užtaisą.

„Kardinaliai priešingos rungtynės, – sakė D. Navikas. – Gerai rinkomės į treniruotes, naujokai savo pridėjo, todėl dėl nusiteikimo nerimo nebuvo. Su Granitu visada išeiname žaisti motyvuoti ir šį sykį buvo smagios rungtynės. Reikia tikėtis, kad pavyks išlaikyti šią gerą energiją. Tuo pačiu tai gera repeticija prieš LFF taurę ir laukiantį Utenį.“

Tačiau nustebino tai, kiek Granitas leido varžovams susikurti progų, o kamuolys kelis kartus išbučiavo jų vartų konstrukcijas.

„Turbūt manęs trūko, todėl taip ir sužaidėme“, – juokavo žaisti negalėjęs Granito gynėjas Jevgenijus Rybakovas.

„Jo tikrai labai trūko, – antrino P. Svirskij. – Turėjome traumų, todėl šiemet išrikiavome visiškai naują gynybos liniją. Jai reikia laiko susižaisti. Bet greitu laiku turėtų sugrįžti mūsų senbuviai, tad viską sustyguos.“

Ir dar viena šių rungtynių intriga – Valdemaro Borovskio pasirodymas su Granito apranga. Pernai profesionalo karjerą Riteriuose baigęs futbolininkas aktyviai juda mėgėjų turnyruose ir šį sezoną prisijungė prie gimtojo mikrorajono komandos.

VRFS Supertaurės rungtynėse prieš Ave.Ko. komandą Granitas savo žaidimą „gimdė“. O mače prieš AFK V. Borovskio atėjimas suteikė Granitui įvairovės ir lankstumo. Išsaugojęs puikiais fizines kondicijas jis spurdėjo po visą aikštę, kėlė standartines padėtis ir nuolat kaišė perdavimus puolėjams. Kartais atrodė, kad tik ką išėjus iš futsalo arenų Valdemarui dar trūksta didžiojo futbolo erdvių pajutimo, nes perdavimai kartais buvo per stiprūs ar per silpni, bet akivaizdu, kad šis žmogus šiemet gali tapti ryškiausia VRFS III lygos figūra aikštėje.

„Susižaimo dar trūksta, nes jam tai tik antros rungtynės Granite, – pripažino Granito treneris. – Bet turime pasidžiaugti, kad į mūsų komandą atėjo žaidėjas iš A lygos. Ir atėjo ne šiaip sau pastovėti aikštėje galvodamas, kad kiti viską padarys. Jis yra labai motyvuotas, užveda kitus. Manau, jiedu su D. Kazubovičiumi šiemet taps mūsų komandos lyderiais.“

Širvintos/VGTU-Vilkai – Žalgiris U-19 1:1 (0:1)
Širvintų miesto stadionas. Teisėjas – D. Petraška.

Šitos rungtynės 1 ture kėlė didžiausią susidomėjimą, nes visiems rūpėjo sužinoti realų Žalgirio U-19 pajėgumą, veidą ir braižą aikštėje. Užbėgant įvykiams už akių reikia pasakyti, kad klausimų vis dar liko daugiau nei atsakymų, nes žalgiriečiai Širvintose nežaidė kovine sudėtimi.

Žalgirio komandoje buvo tik keli akademijos jaunuoliai. Likusią sudėties dalį užpildė vyresnioji karta, akademijos trenerių kolektyvas. Vienas jų – Tomas Statkevičius – kolegoms išreiškė nuostabą, kad jei jau pats gali be keitimų išbėgioti visas 90 minučių, tai III lygos pajėgumas nėra toks aukštas, kaip jie galvojo ar įsivaizdavo.

Lyg patvirtindamas savo įsitikinimą, T. Statkevičius atliko rezultatyvų perdavimą, po kurio buvo įmuštas pirmas rungtynių įvartis. Iki pertraukos VGTU-Vilkai irgi turėjo pavojingų išpuolių. Bet rezultatą išlygino tik rungtynių pabaigoje, ištraukdami svarbų tašką.

„Jausmas komandoje toks, lyg būtume praradę tris taškus, – pasakojo Žalgirio akademijos techninis direktorius Justinas Baužys. – Turėjome eksperimentinę sudėtį su žaidėjais ne savose pozicijose, bet susitvarkėme ir neleidome varžovams sukurti daug progų. Būdami su vienu keitimu nežaidėme agresyviai, o viena nelemta klaida pabaigoje kainavo išlyginamąjį įvartį. Galėjome laimėti, bet lygiosios yra dėsningas rezultatas.“

Širvintų VGTU-Vilkai savame žaidime irgi pasigedo kokybės. Į rungtynes susirinko 23 žaidėjai, todėl visiems buvo ieškome vietos aikštėje, nukenčiant žaidimo ritmui.

„Po lygiųjų su dar vienu pajėgiu varžovu mūsų lygoje – įspūdžiai geri. Jaunimas treniruojasi kasdien ir tai jaučiasi aikštėje, – savo įspūdžiais dalijosi VGTU-Vilkų treneris Deividas Maciulevičius. – Pirmosioms rungtynėms trūko aštrumo iš abiejų komandų, bet žaidimo intensyvumas buvo gana aukštas. Kiekvienais metais sezono startas būna sunkus dėl įvairių priežasčių, bet su kiekvienomis rungtynėmis bandysime jaustis laisviau ir žaisti geriau.“

Rezultatai – geriausi trenerio kalbų įrodymai. Trečiadienį VGTU-Vilkai Vilniaus taurės I etape priėmė grėsmingus varžovus FK Medžius ir palaužė juos minimalia persvara 1:0. Solidus pasirodymas ir geras nusiteikimas.

FK Medžiai – FK Tera 5:1 (1:0)
Pilaitės stadionas. Teisėjas – K. Guobys.
22' Benas Buzevičius 1:0
54' Benas Buzevičius 2:0
56' Benas Buzevičius 3:0
61' Jude Pabrlo 3:1
64' Danielius Šaputko 4:1
86' Rimvydas Strazdas 5:1

Iš praėjusio sezono lygos prizininkų vieninteliai Medžiai šiemet startavo pergale. Ir dar kokia – keturių įvarčių skirtumu.

Bet Medžių vadovas ir treneris Paulius Glosas po sekmadienio buvo paniuręs: „Laimėjome, bet nesu patenkintas. Tai buvo „pavasarinis futbolas“. Mums daug ko trūksta. Gal po 3-4 turų vaizdas bus geresnis. O kol kas... Mačiau kitas turo rungtynes ir tikrai yra komandų, kurios šiuo metu atrodo daug geriau.“

Tai tik patvirtina išankstinę nuostatą, kad šiemet lygoje kiekvienos rungtynės bus sunkiai prognozuojamos.

Teros komanda šiose rungtynėse kasė sau duobę pridarydama daug klaidų, kurias būtina taisyti.

„Realiai optimizmo netrūksta. Ant savų žaidėjų nevarysime ir nestumsime. Padarėme klaidų, patys savo progų neįmušėme, o Medžiai atkirto mūsų pagrindinius žaidėjus, todėl viskas taip ir gavosi, – lakoniškai komentavo Teros žaidėjas Liudvikas Velička. – Judame toliau. Žinome savo klaidas, kurias spręsime.“

Aišku, Medžiai yra stipresni už Terą ir sudėtimi, ir žaidimu. Šį kartą esminį skirtumą darė Benas Buzevičius. Jis įmušė „hat-tricką“ ir labai daug davė komandai ramiu bei užtikrintu žaidimu aikštės viduryje.

B. Buzevičius yra geros sportinės formos ir gerai pasirengęs sezonui, bet kitų lyderių padėtis Medžiuose yra probleminė. „Keli“ vedantys žaidėjai dėl traumų priversti praleisti sezono pradžią, o „dar du“ starto sudėties žaidėjai iškrito jau pirmosiose rungtynėse.

Viltis B – ESFA-Versmė 1:6 (0:4)
LFF stadionas. Teisėjas – A. Gutovskis.
12' Ignas Raštutis 0:1
22' Edvinas Mučinis 0:2
28' Klaidas Dargis 0:3
31' Tomas Raštutis 0:4
67' Tomas Raštutis 0:5
70' Juozas Miravinskas 1:5
90' Vytautas Giedra 1:6

VRFS III lygos naujokams – skausmingas „reality checkas“ pasitikrinant varžybų lygį. Nemalonu Vilties dubleriams ir tai, kad  rungtynės buvo filmuojamos, bei pateko į turo video santrauką.

Šių rungtynių likimas buvo nuspręstas jau per pirmą kėlinį, kai Elektrėnų komanda per pusę valandos įmušė keturis įvarčius ir vėliau galėjo užsiimti savais klausimais.

„Susidarė įspūdis, kad pirmame kėlinyje tikrai buvome pranašesni, o antrame jau ilsinome kai kuriuos savo žaidėjus. Komandoje nemažai naujų veidų, jų dar bus ir sezono eigoje, tad reikia tikėtis, kad mūsų žaidimo kokybė tik gerės“, – sakė Versmės treneris Romas Ščiuka.

Jo kolegai Furkanui Yerlikayai debiutas III lygoje stipriai apkarto.

„Rungtynės tikrai neatitiko mano lūkesčių, – pripažino Vilties B treneris. – Pirmas kėlinys buvo tikras košmaras. Bet per pertrauką su komanda pasikalbėjome, padarėme keitimus ir reikia pasakyti, kad antrame kėlinyje žaidėme lygiaverčiai.“

Pasak Furkano, Vilties atstovai neabejojo, kad čia bus sunku. Bet niekas negalėjo įsivaizduoti, kad teks patirti tokį pralaimėjimą jau pirmame ture.

„Vis tik po rungtynių pastebėjau, kad žaidėjai palaiko vienas kitą ir bando motyvuoti kitiems mačams. Jau pamiršome šį prastą rezultatą, mokomės iš to ir judame į priekį. Tuo pačiu sveikinu ir varžovus – jie nusipelnė pergalės parodydami solidų žaidimą“, – teikė F. Yerlikaya.

Versmės komandai triuškinanti pergalė galvų neapsuko: tai tik trys taškai prieš debiutantus.

„Kaip ir kiekviena komanda, jie turi savų problemų, kurias mėgins spręsti sezono eigoje. Reikia palinkėti tą padaryti greičiau. Mes irgi turime, ką tobulinti, nes šiuo metu tikrai yra daug geriau pasiruošusių komandų“, – neabejojo R. Ščiuka.

FK Navigatoriai – Top Kickers 1:2 (0:1)
Senvagės stadionas. Teisėjas – J. Paškovskis.
19' Mantas Marcinkevičius 0:1
63' Simonas Stankevičius 0:2
85' Dariuš Jankovskij 1:2

23. Tiek žaidėjų susirinko į debiutines Top Kickers rungtynes VRFS III lygoje. Kartu su VGTU-Vilkais tai yra daugiausiai iš visų pirmo turo komandų. Top Kickers vadovas D. Maciulis pasakojo, kad keitimų gausa padėjo užtikrinti aukštesnę žaidimo spartą, nors tuo pačiu dažni keitimai išbalansuodavo žaidimą.

Senvagėje susitiko seni III lygos vilkai ir alkani naujokai. Jų entuziazmas buvo didžiulis, bet Navigatoriai žinojo, kaip tvarkytis tokiose situacijose ir buvo parengę tam planą. Jie turėjo mažiau keitimų ir laikėsi taktinių sumanymų, atkarpomis pakeldami savo žaidimo tempą, kai to reikalaudavo situacija, ir aštriau išeidami į atakas.

Top Kickers iki rungtynių pabaigos pirmavo 2:0, tik paskutinėmis minutėmis Dariušas Jankovskis sušvelnino atsilikimą, bet tai nereiškia, kad naujokai kontroliavo rungtynes. Priešingai – jos galėjo pasibaigti ir kitu įmanomu rezultatu. Retai būna, kad laimėjusios komandos vadovas apie varžovus sakytų, jog šie irgi nusipelnė pergalės.

„Jeigu tai tiesa – neslėpsi to. Jie progų turėjo ir galėjo iškovoti pergalę, ar bent taško buvo tikrai verti“, – neabejojo D. Maciulis.

„Pirmame kėlinyje mes progų turėjome ant 2,5 įvarčio, – skaičiavo Danielis Gunevič iš Navigatorių. – Antrame jau jie turėjo daugiau progų ir priėjimų prie mūsų vartų.“

Svarbiausiu momentu, anot D. Gunevič, tapo epizodas, kai į Navigatorių vartininką įsirėžė varžovas, jis toliau negalėjo ginti vartų, todėl teko improvizuoti ieškant išeičių iš padėties. Ir vis tiek pagainiojo Kickersus.

„Kamuolio kontrolė buvo mūsų, bet Navigatoriai labai patyrusi komanda, gerai gynėsi ir pavojingai išeidavo į kontratakas. Protingas ir gražus taktinis futbolas iš jų pusės“, – pažymėjo D. Maciulis.

Top Kickers dabar išgyvena tipinį pakilimą ir entuziazmo bangą. Nauja III lygos komanda, su maksimaliu susirinkimu ir didžiuliu noru. Keitimų gausa mėgėjų futbole tampa reta prabanga, bet Top Kickers treneris Sercanas Saylikas neišvengiamai susidurs su kitais iššūkiais: dažni keitimai išderina komandos žaidimą, aikštėje būti nori visi, o rečiau pasireikšti gaunančių motyvacija krenta, atsiranda nusivylimas, sudėtingiau patenkinti jų poreikius ir t.t. Antra vertus – tai malonus galvos skausmas.

„Deja, bet tai yra tiesa. Visgi aš manau, kad daug geriau prabanga turėti tiek žaidėjų, nei kiekvieną kartą verstis per galvą bandant surinkti 11-12 galinčių žaisti, – svarstė D. Maciulis. – Be to, nesame kažkokie super atletai, dauguma mėgėjai, kuriems atlaikyti didelį tempą visas 90 minučių būtų iššūkis. Todėl keitimų reikia. Dabar mūsų tikslas šlifuoti žaidimą ir išsigryninti sudėties branduolį, kuriam tektų pagrindinis krūvis. Kol kas visi patenkinti ir tvyro daug pozityvo. Taip pat nereikia pamiršti, kad tai tik pirmas turas. Pažiūrėsime, kaip pavyks susirinkti penktame ar šeštame ture. Netikiu, kad išlaikysime 23 žaidėjų susirinkimo vidurkį visą sezoną.“

Šią savaitę startuojantis FPRO LFF taurės turnyras išdarkė VRFS III lygos tvarkaraštį.

Kelią į Vroclavą, kur vyks 2024-25 m. UEFA Konferencijų lygos finalas, pradedančios 5 mūsų lygos komandos savo rungtynes nusikėlė.

FK Granitas pasiryžęs duoti rimtą kovą naujam dariniui pavadinimu BE1 Jonava. Šios rungtynės penktadienį 20:15 val. prasidės Fanų stadione.

Sekmadienį į kovas Lietuvos taurėje įsitrauks likusios keturios III lygos komandos. Širvintos/VGTU-Vilkai 14 val. LFF stadione patikrins Katastrofą, Top Kickers 16:30 val. BFA arenoje priims Panevėžio rajono Dembavą, AFK 17:30 val. Pilaitėje sutiks Utenos Utenį, o Tera 20 val. Širvintose žais prieš Euforiją-Tirolą.

III lygoje savaitgalį – tik vienos rungtynės. Sekmadienį 16:15 val. Žalgiris U-19 Senvagėje priims Vilties dublerius. Pastarieji po šešių praleistų įvarčių starte kupini ryžto ir noro reabilituotis. Bet prošvaisčių tam nedaug. J. Baužys žada, kad žalgiriečių komandoje šį kartą bus daugiau jaunimo, o tai varžovams numato 90 minučių maksimalaus darbo gynyboje.

Pirmadienį VRFS „klasikoje“ Senvagėje Navigatoriai pasitiks pirmosios pergalės sieksiantį Granitą, o trečiadienį Širvintos/VGTU-Vilkai rungtynėmis prieš Terą pabaigs savo 4 rungtynių per 12 dienų maratoną.